SİYAH TURP İLE ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ

Geştiğimiz günlerde ağır grip geçiren oğlumun öksürüğü yerleşip kalınca bir akrabamız kendi çocuğu bronşit olunca siyah turplu bir reçete ile öksürüğü kökünden çözdüğünü söyledi. Böylece başladık siyah turp aramaya. Arıyoruz ya artık bulunmaz. Meğer bu dönemde sürümü olmadığından getirmiyorlarmış kaynağından öğrendiğimize göre. Kırmızı turp var siyahı yok yok yok. Bütün aile fertleri seferber oldu. Sonunda koca İzmirde halası bulabilmiş getirdiler sağolsunlar. Denilen kadar etkiliymiş yalnız bende sizlerle paylaşmak istedim. Tarifi şöyle:

Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor. İşte bu suyu çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karırık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile Cihan gibi. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kasedeki suyu kkaşık kaşık içiriyoruz aktıkça. 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz. Çünkü ilki suyunu kaybettiğinden buruşuyor ve salgısı azalıyor. Allahtan oğlumun öksürüğü iki günde geçti. Çok fazla balgam söktürdü siyah turp.

Ama ben işi sağlama almak için ikincisinide hazırladım ve bir hafta içirdim. Deneyin göreceksiniz çok rahatlayacak hastanız. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !